Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa Prowincja Polska

Kolejna Edycja Kursu Ceremoniarza

      Nie mamy już szkół zarządzanych i prowadzonych przez naszą wspólnotę, stąd możemy zadać sobie pytanie: czy jesteśmy wstanie wcielać system wychowawczy pozostawiony nam przez ojca Pawła Smolikowskiego CR? Oczywiście możemy to robić po części podczas lekcji religii w szkole. Jednak nie jest to w pełni możliwe tak jak czynił to nasz wzór, ten którego chcemy nazywać błogosławionym. Dlaczego? 45 minut lekcji to za mało, przymus podstawy programowej, brak możliwości obserwacji i weryfikacji wpajanych postaw. Zachwycająca jest szczególnie lekcja odpowiedzialności wzajemnej za siebie, dyscypliny wychowanków. Jak wiemy z historii unii bułgarskiej czy internatu ruskiego starsi uczniowie byli odpowiedzialni za młodszych, mieli być dla nich aniołami stróżami, ucząc kultury, porządku. Dobrą okazją do wykorzystania tego systemu są wspólnoty prowadzone w naszych parafiach. Szczególnie myślę tu o liturgicznej służbie ołtarza. Wydaje się że to miejsce gdzie metoda ojca Pawła może się sprawdzać w 100%. Sam przekonałem się o tym pracując w Kościerzynie.

      Kurs ceremoniarza, który po raz kolejny rozpoczęliśmy w naszym krakowskim centrum, przygotowuje liderów dla grup ministranckich. Podczas zjazdów uczestnicy uczą się czym jest liturgia, poznają wzorcowe celebracje, otrzymują dawkę duchową w postaci modlitwy czy konferencji na temat osobistego uświęcenia. W tym roku na kurs przyjechała młodzież z trzech naszych parafii: Kościerzyny z o. Tomaszem Baniakiem CR (trzech uczestników), Poznania Krzyżownik z o. Tomaszem Sułkowskim CR (trzech uczestników) i Poznania Wildy z o. Tomaszem Koperkiem CR (dwóch uczestników), deklarowała się również młodzież z Bytomia niestety nie miał ich kto przywieźć lub nie byli za bardzo chętni (nieścisłość informacji). Przypomnijmy, że rok temu w pierwszej edycji uczestniczyły parafie: Gdańsk, Kościerzyna, Poznań Wilda, Kraków, Radziwiłłów, Wiedeń, dodatkowo już wcześniej o. Wiesław Hnatejko CR nie wiedząc, że taki kurs będzie organizowany w zgromadzeniu wysłał swoją młodzież na kurs diecezjalny. O innych parafiach nie słyszałem, by na takie kursy wysyłali. Młodzi ceremoniarze są istotną pomocą w naszych parafiach podczas większych uroczystości. Możemy im zlecić opracowanie i przygotowanie całej celebracji. Do tego oczywiście idąc myślą o. Pawła zachęcam. Nawet gdyby mieli coś przeoczyć, dajmy im poczucie odpowiedzialności, niech się wykazują. To bardzo dobra i chyba konieczna pomoc zwłaszcza kiedy się kurczymy personalnie. Wkładając kij w mrowisko myślę sobie: w tych parafiach gdzie na kurs nie wysyłamy radzimy sobie doskonale, ogarniamy sytuację personalnie (jest nas wystarczająca ilość) i świeccy nie są nam potrzebni, albo nie mamy do nich zaufania.

        Oczywiście nie uważam, że nasz kurs jest idealny i daje wszystko czego potrzeba. Dopiero się tego uczymy. Z poprzedniego roku wyciągnęliśmy kilka wniosków choćby taki, że trzeba więcej zjazdów. Jeśli macie jakieś sugestie dla nas, które wpłyną jeszcze bardziej na jakość tego kursu, prosimy o informacje. Jest to dla nas ważne i cenne. Sami też się dopiero uczymy.

        Bardzo serdecznie dziękuję o prowincjałowi za pozwolenie na zorganizowanie takiego szkolenia. Ojcu Damianowi Stachowiakowi CR za przyjęcie nas w przestrzeni seminarium, ojcu Stanisławowi Szklarczykowi CR, który podjął się wzięcia na swoje barki całego przedsięwzięcia łącznie z prowadzeniem konferencji. Dziękuję diakonowi Szymonowi, który poprowadził wykład i ubogacał duchowo podczas homilijek jutrzniowo – nieszporowych, ojcu Tomaszowi Baniakowi CR prowadzenie warsztatów, klerykom, którzy też chętnie włączyli się w część warsztatową: br. Kamilowi Sekule CR, br. Michałowi Kowalczykowi CR, br. Szymonowi Minkowskiemu CR i br Pawłowi Drachowi CR za służbę techniczną.

Proszę o modlitwę w intencji tego co czynimy. Jak Bóg pozwoli i plany się nie zmienią podczas kolejnego MiniEmaus będziemy mieli nowych ceremoniarzy. Może też znajdzie się jakiś biskup, który ich uroczyście wprowadzi w tę posługę.

o. Tomasz Koperek CR


Kalendarz modlitw 4 grudnia

INTENCJA:


Aby kuria generalna była siłą jednoczącą i nadal upowszechniała świadomość tego, że jesteśmy wspólnotą międzynarodową


«Przez prawdę tylko i porządek w społeczności może być bez ucisku i wolność bez nierządu, i własność, i familia w bezpieczeństwie i w poszanowaniu» (KW, 132)

WSTAWIENNICTWO: Modlimy się za

URODZINY:

ks. Krzysztof Buda 1949 O-K

ROCZNICA ŚWIĘCEŃ:

ks. Paul Smith 2010, USA

INTENCJA SZCZEGÓŁOWA:

1. Za naszych kleryków, juniorystów, nowicjuszy i kandydatów
2. Za Ojca Generała i radnych generalnych
3. Za wspólnotę Domu zakonnego w Kościerzynie