Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa Prowincja Polska
  • 1
  • 2
Prev Next

Kolejna Edycja Kursu Ceremoniarza

      Nie mamy już szkół zarządzanych i prowadzonych przez naszą wspólnotę, stąd możemy zadać sobie pytanie: czy jesteśmy wstanie wcielać system wychowawczy pozostawiony nam przez ojca Pawła Smolikowskiego CR? Oczywiście możemy to robić po części podczas lekcji religii w szkole. Jednak nie jest to w pełni możliwe tak jak czynił to nasz wzór, ten którego chcemy nazywać błogosławionym. Dlaczego? 45 minut lekcji to za mało, przymus podstawy programowej, brak możliwości obserwacji i weryfikacji wpajanych postaw. Zachwycająca jest szczególnie lekcja odpowiedzialności wzajemnej za siebie, dyscypliny wychowanków. Jak wiemy z historii unii bułgarskiej czy internatu ruskiego starsi uczniowie byli odpowiedzialni za młodszych, mieli być dla nich aniołami stróżami, ucząc kultury, porządku. Dobrą okazją do wykorzystania tego systemu są wspólnoty prowadzone w naszych parafiach. Szczególnie myślę tu o liturgicznej służbie ołtarza. Wydaje się że to miejsce gdzie metoda ojca Pawła może się sprawdzać w 100%. Sam przekonałem się o tym pracując w Kościerzynie.

      Kurs ceremoniarza, który po raz kolejny rozpoczęliśmy w naszym krakowskim centrum, przygotowuje liderów dla grup ministranckich. Podczas zjazdów uczestnicy uczą się czym jest liturgia, poznają wzorcowe celebracje, otrzymują dawkę duchową w postaci modlitwy czy konferencji na temat osobistego uświęcenia. W tym roku na kurs przyjechała młodzież z trzech naszych parafii: Kościerzyny z o. Tomaszem Baniakiem CR (trzech uczestników), Poznania Krzyżownik z o. Tomaszem Sułkowskim CR (trzech uczestników) i Poznania Wildy z o. Tomaszem Koperkiem CR (dwóch uczestników), deklarowała się również młodzież z Bytomia niestety nie miał ich kto przywieźć lub nie byli za bardzo chętni (nieścisłość informacji). Przypomnijmy, że rok temu w pierwszej edycji uczestniczyły parafie: Gdańsk, Kościerzyna, Poznań Wilda, Kraków, Radziwiłłów, Wiedeń, dodatkowo już wcześniej o. Wiesław Hnatejko CR nie wiedząc, że taki kurs będzie organizowany w zgromadzeniu wysłał swoją młodzież na kurs diecezjalny. O innych parafiach nie słyszałem, by na takie kursy wysyłali. Młodzi ceremoniarze są istotną pomocą w naszych parafiach podczas większych uroczystości. Możemy im zlecić opracowanie i przygotowanie całej celebracji. Do tego oczywiście idąc myślą o. Pawła zachęcam. Nawet gdyby mieli coś przeoczyć, dajmy im poczucie odpowiedzialności, niech się wykazują. To bardzo dobra i chyba konieczna pomoc zwłaszcza kiedy się kurczymy personalnie. Wkładając kij w mrowisko myślę sobie: w tych parafiach gdzie na kurs nie wysyłamy radzimy sobie doskonale, ogarniamy sytuację personalnie (jest nas wystarczająca ilość) i świeccy nie są nam potrzebni, albo nie mamy do nich zaufania.

        Oczywiście nie uważam, że nasz kurs jest idealny i daje wszystko czego potrzeba. Dopiero się tego uczymy. Z poprzedniego roku wyciągnęliśmy kilka wniosków choćby taki, że trzeba więcej zjazdów. Jeśli macie jakieś sugestie dla nas, które wpłyną jeszcze bardziej na jakość tego kursu, prosimy o informacje. Jest to dla nas ważne i cenne. Sami też się dopiero uczymy.

        Bardzo serdecznie dziękuję o prowincjałowi za pozwolenie na zorganizowanie takiego szkolenia. Ojcu Damianowi Stachowiakowi CR za przyjęcie nas w przestrzeni seminarium, ojcu Stanisławowi Szklarczykowi CR, który podjął się wzięcia na swoje barki całego przedsięwzięcia łącznie z prowadzeniem konferencji. Dziękuję diakonowi Szymonowi, który poprowadził wykład i ubogacał duchowo podczas homilijek jutrzniowo – nieszporowych, ojcu Tomaszowi Baniakowi CR prowadzenie warsztatów, klerykom, którzy też chętnie włączyli się w część warsztatową: br. Kamilowi Sekule CR, br. Michałowi Kowalczykowi CR, br. Szymonowi Minkowskiemu CR i br Pawłowi Drachowi CR za służbę techniczną.

Proszę o modlitwę w intencji tego co czynimy. Jak Bóg pozwoli i plany się nie zmienią podczas kolejnego MiniEmaus będziemy mieli nowych ceremoniarzy. Może też znajdzie się jakiś biskup, który ich uroczyście wprowadzi w tę posługę.

o. Tomasz Koperek CR


Kalendarz modlitw 2 kwietnia

INTENCJA:


Aby, chociaż Zgromadzenie jako całość ma prawo posiadać dobra materialne, przez jego zbiorowe ubóstwo było widoczne, że jest ono ubogie w duchu i w rzeczywistości (art. 24)


«Obowiązki w bractwie duchowe i gospodarskie, poza bractwem - misjonarskie. Miłosierny Bóg udziela mi żarliwości ducha i rozrzewnienia... Dzięki Mu nieskończone... Całe moje życie powinno być pokutą i modlitwą...» (21.02.1836, Paryż)

WSTAWIENNICTWO: Modlimy się za

ZMARŁYCH:

br. Michał Jafrate 1905 Adrianopol, Bułgaria
br. Wojciech Góralski 1917 Chicago, USA
ks. Kazimierz Pieniążek 1940 Palmiry, Polska
ks. Bronisław Lazarowicz 1951 Chicago, USA
ks. Frydryk Bechely 2008 Waterloo, Kanada
ks. Dominik Kirwan 2014 Cambridge, Ont., Kanada

 

URODZINY:

ks. Rafał Golina 1967 Polska

 

INTENCJA SZCZEGÓŁOWA:

1. Abyśmy w naszym podejściu do powołań nie koncentrowali się na liczbie, lecz byśmy w naszych modlitwach dawali pierwszeństwo ludziom pełnym ducha
2. Za nasze Zgromadzenie i naszych przełożonych, zwłaszcza za naszego przełożonego lokalnego
3. Za wspólnotę Domu zakonnego w Bytomiu