- 1
- 2
Zmartwychwstańcze Spotkanie Młodych
Zmartwychwstańcze Spotkanie Młodych Przyjechaliśmy z…… Sulisławic, Kościerzyny, Poznania i Warszawy – Siostry Zmartwychwstanki, Gdańska, Złocieńca, Drawska Pomorskiego, Krakowa - Woli Duchackiej, Poznania Smochowic, Poznania Wildy, Radziwiłłowa Mazowieckiego, Lwowa, Ciśca, Sosnowca, Chin,…
XXII Kapituła Prowincjalna
W dniach od 9 do 16 listopada 2019 odbędzie się w Krakowie XXII Kapituła Prowincjalna Prowincji Polskiej.
Być świadkiem Zmartwychwstałego
Być świadkiem Zmartwychwstałego Pod takim hasłem, zaczerpniętym ze Statutów Braci Zewnętrznych, na zaproszenie i pod patronatem Ks. Krzysztofa Swóła CR Przełożonego Prowincjonalnego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Zmartwychwstańców w dniach 20-22 września…
Ogólnopolskie Spotkanie Braci Zewnętrznych
W dniach 20-22 września 2019 odbyło się pierwsze ogólnopolskie spotkanie Braci Zewnętrznych.
Śp. o. Stanisław Cyganik
24 sierpnia 2019 r. zakończył wszystkie swoje ziemskie trudy Stanisław Cyganik, kapłan Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.
Śp. o. Stanisław Lesiak
9 sierpnia 2019 r. w Busku Zdroju zakończył swoją ziemską pielgrzymkę Stanisław Lesiak, kapłan Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.
Śp. o. Bogusław Borzyszkowski
31 lipca 2019 r. w Puckim Hospicjum zakończył na zawsze swoje ziemskie śpiewanie Ks. Bogusław Borzyszkowski, kapłan Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.
Galilejskie Spotkanie Młodzieży
W dniach 9-14 lipca br. na Wzgórzu Miłosierdzia w Stryszawie odbyło się kolejne już Galilejskie Spotkanie Młodzieży. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: Włącz Wyższy Wymiar (WWW).
I ogólnopolskie spotkanie Braci Zewnętrznych
W dniach 20 – 22 września 2019 r. w Krakowie w naszym Centrum Resurrectionis, odbędzie się I Ogólnopolskie Spotkanie Braci Zewnętrznych Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.
Kolejna Edycja Kursu Ceremoniarza
Nie mamy już szkół zarządzanych i prowadzonych przez naszą wspólnotę, stąd możemy zadać sobie pytanie: czy jesteśmy wstanie wcielać system wychowawczy pozostawiony nam przez ojca Pawła Smolikowskiego CR? Oczywiście możemy to robić po części podczas lekcji religii w szkole. Jednak nie jest to w pełni możliwe tak jak czynił to nasz wzór, ten którego chcemy nazywać błogosławionym. Dlaczego? 45 minut lekcji to za mało, przymus podstawy programowej, brak możliwości obserwacji i weryfikacji wpajanych postaw. Zachwycająca jest szczególnie lekcja odpowiedzialności wzajemnej za siebie, dyscypliny wychowanków. Jak wiemy z historii unii bułgarskiej czy internatu ruskiego starsi uczniowie byli odpowiedzialni za młodszych, mieli być dla nich aniołami stróżami, ucząc kultury, porządku. Dobrą okazją do wykorzystania tego systemu są wspólnoty prowadzone w naszych parafiach. Szczególnie myślę tu o liturgicznej służbie ołtarza. Wydaje się że to miejsce gdzie metoda ojca Pawła może się sprawdzać w 100%. Sam przekonałem się o tym pracując w Kościerzynie.
Kurs ceremoniarza, który po raz kolejny rozpoczęliśmy w naszym krakowskim centrum, przygotowuje liderów dla grup ministranckich. Podczas zjazdów uczestnicy uczą się czym jest liturgia, poznają wzorcowe celebracje, otrzymują dawkę duchową w postaci modlitwy czy konferencji na temat osobistego uświęcenia. W tym roku na kurs przyjechała młodzież z trzech naszych parafii: Kościerzyny z o. Tomaszem Baniakiem CR (trzech uczestników), Poznania Krzyżownik z o. Tomaszem Sułkowskim CR (trzech uczestników) i Poznania Wildy z o. Tomaszem Koperkiem CR (dwóch uczestników), deklarowała się również młodzież z Bytomia niestety nie miał ich kto przywieźć lub nie byli za bardzo chętni (nieścisłość informacji). Przypomnijmy, że rok temu w pierwszej edycji uczestniczyły parafie: Gdańsk, Kościerzyna, Poznań Wilda, Kraków, Radziwiłłów, Wiedeń, dodatkowo już wcześniej o. Wiesław Hnatejko CR nie wiedząc, że taki kurs będzie organizowany w zgromadzeniu wysłał swoją młodzież na kurs diecezjalny. O innych parafiach nie słyszałem, by na takie kursy wysyłali. Młodzi ceremoniarze są istotną pomocą w naszych parafiach podczas większych uroczystości. Możemy im zlecić opracowanie i przygotowanie całej celebracji. Do tego oczywiście idąc myślą o. Pawła zachęcam. Nawet gdyby mieli coś przeoczyć, dajmy im poczucie odpowiedzialności, niech się wykazują. To bardzo dobra i chyba konieczna pomoc zwłaszcza kiedy się kurczymy personalnie. Wkładając kij w mrowisko myślę sobie: w tych parafiach gdzie na kurs nie wysyłamy radzimy sobie doskonale, ogarniamy sytuację personalnie (jest nas wystarczająca ilość) i świeccy nie są nam potrzebni, albo nie mamy do nich zaufania.
Oczywiście nie uważam, że nasz kurs jest idealny i daje wszystko czego potrzeba. Dopiero się tego uczymy. Z poprzedniego roku wyciągnęliśmy kilka wniosków choćby taki, że trzeba więcej zjazdów. Jeśli macie jakieś sugestie dla nas, które wpłyną jeszcze bardziej na jakość tego kursu, prosimy o informacje. Jest to dla nas ważne i cenne. Sami też się dopiero uczymy.
Bardzo serdecznie dziękuję o prowincjałowi za pozwolenie na zorganizowanie takiego szkolenia. Ojcu Damianowi Stachowiakowi CR za przyjęcie nas w przestrzeni seminarium, ojcu Stanisławowi Szklarczykowi CR, który podjął się wzięcia na swoje barki całego przedsięwzięcia łącznie z prowadzeniem konferencji. Dziękuję diakonowi Szymonowi, który poprowadził wykład i ubogacał duchowo podczas homilijek jutrzniowo – nieszporowych, ojcu Tomaszowi Baniakowi CR prowadzenie warsztatów, klerykom, którzy też chętnie włączyli się w część warsztatową: br. Kamilowi Sekule CR, br. Michałowi Kowalczykowi CR, br. Szymonowi Minkowskiemu CR i br Pawłowi Drachowi CR za służbę techniczną.
Proszę o modlitwę w intencji tego co czynimy. Jak Bóg pozwoli i plany się nie zmienią podczas kolejnego MiniEmaus będziemy mieli nowych ceremoniarzy. Może też znajdzie się jakiś biskup, który ich uroczyście wprowadzi w tę posługę.
o. Tomasz Koperek CR
Informator