Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa Prowincja Polska
  • 1
  • 2
Prev Next

Światowe Dni Młodzieży Panama 2019

Światowe Dni Młodzieży – trzy słowa, za którymi kryje się niezwykłe wydarzenie. Wydarzenie, które od 34 lat pobudza kolejne pokolenia młodych do podjęcia wysiłku pielgrzymowania w różne strony świata. Gdy na początku lat 80-tych św. Jan Paweł II podzielił się ze współpracownikami pomysłem zaproszenia młodzieży z całego świata usłyszał w odpowiedzi, że to nie najlepszy pomysł, gdyż mało kto przyjedzie. Rzeczywistość pokazała jak bardzo przenikliwe spojrzenie miał polski papież. Na pierwsze spotkanie w 1985 roku do Rzymu przyjechało ok. 300 tys. młodych.
Co dwa, trzy lata odbywają się spotkania międzynarodowe, a w międzyczasie spotkania na poziomie diecezjalnym. Do tej pory spotkań na poziomie międzynarodowym odbyło się 15: Rzym (1985), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowa (1991), Denver (1993), Manila (1995), Paryż (1997), Rzym (2000), Toronto (2002), Kolonia (2005), Sydney (2008), Madryt (2011), Rio de Janeiro (2013), Kraków (2016) i Panama (2019). Od 2000 roku, czyli od spotkania w Rzymie, wraz z młodymi ze wspólnot Drogi Neokatechumenalnej, mam okazję doświadczać tego wydarzenia. Spotkanie w Panamie było moim 8 ŚDM.
20 stycznia 2019 wraz z grupą 130 młodych, wyruszyliśmy by uczestniczyć w spotkaniu w Panama City. Naszym pierwszym celem była Kuba i doświadczenie Kościoła ubogiego i doświadczonego cierpieniem. Każdy z nas wiózł ze sobą środki higieny osobistej, lekarstwa i żywność jako dary dla parafii San Isidro Labrador prowadzonej przez polskich pallotynów w Managua pod Hawaną. 

Na terenie tej parafii mieszka ok. 10 tys. ludzi, lecz w niedzielnej mszy uczestniczy regularnie ok. 60 osób. Kuba to kraj wciąż komunistyczny, w konsekwencji bardzo biedny i od 1956 roku, czyli od rewolucji Fidela Castro, nastawiony antyreligijnie co w znaczący sposób odcisnęło się na współczesnych Kubańczykach. Nasze dary przekazaliśmy w Managua podczas mszy celebrowanej przez abp Hawany Juana Garcia Rodrigueza przy obecności Pani Anny Pieńkosz – ambasador RP w Hawanie. Ks. Łukasz Kluska, proboszcz parafii w Managua nie raz powtarzał, że nie zdajemy sobie sprawy jak wielką pomoc okazaliśmy tej parafii i jak bardzo pomoc Polaków odcisnęła się w mentalności jego parafian.
Następnym etapem naszego pielgrzymowania była już Panama, kraj kanału panamskiego (45% dochodu Panamy pochodzi z tego kanału), kontrastów, kraj ostatnich ŚDM. Cały nasz pobyt w Panamie mieszkaliśmy u rodzin w Parafii Santa Maria Madre de Dios.

To stąd wyruszaliśmy na uliczną ewangelizację, na spotkania z papieżem Franciszkiem, czy chociażby zobaczyć piękno Panamy w jej nowoczesnych wieżowcach, dzielnicy starej kolonialnej Panamy, czy zobaczyć w działaniu słynny Kanał Panamski. Ale i tu działy się rzeczy ważne. Tu codziennie mieliśmy Eucharystię, Laudesy i bardzo ważne dla młodzieży otwieranie Słowa Bożego, które traktują jako Słowo Życia, Słowo na konkretny czas pomocne w odkrywaniu powołania.
Wśród wydarzeń związanych ze ŚDM w Panamie było umieszczenie przez papieża relikwii Św. Jana Pawła II w ołtarzu katedry Santa Maria  la Antigua w starej Panamie. Tam znajduje się figura Matki Bożej z Antigui, która została czasowo przeniesiona na Campo Santo Juan Pablo II, miejsce czuwania i spotkania młodych na zakończenie ŚDM. Niewielu wie, że nie były to jedyne relikwie Św. Jana Pawła II, które pozostały w Panamie. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla parafii, w której mieszkaliśmy, było przekazanie relikwii Św. Jana Pawła II (I stopnia – krew) od naszej grupy dla tejże parafii. Uroczystej mszy św. przewodniczył abp Santo Domingo Francisco Ozoria Acosta, któremu zgodnie z bullą Pawła VII Divinis Praeceptis z 1816 roku przysługuje tytuł Prymasa Ameryki.

Finałem ŚDM zawsze jest Msza Posłania, która następuje po nocnym czuwaniu. Dla księży jest to możliwość celebrowania Eucharystii z papieżem, a także możliwość otrzymania pamiątkowego ornatu.

Myślę, że przesłaniem które pozostanie w pamięci po tych ŚDM, było stwierdzenie skierowane do młodych: „Nie jesteście przyszłością, jesteście Bożym teraz” (to tylko moje subiektywne spojrzenie).
Jak wspomniałem na początku moje pielgrzymowania na ŚDM odbywają się z młodymi ze wspólnot Drogi Neokatechumenalnej. Za każdym razem pielgrzymka na ŚDM jest dla młodych pielgrzymką powołaniową. Nie kończy się ona Mszą Posłania. Na każdych ŚDM dzień po mszy z papieżem jest Spotkanie Powołaniowe Drogi Neokatechumenalnej, które prowadzi założyciej tej rzeczywistości Kościoła Kiko Arguello wraz z Międzynarodową Ekipą Odpowiedzialnych za Drogę Neokatechumenalną. Spotkanie w Panamie odbyło się na Estadio Rommel Fernandez i zgromadziło ok. 25 tys. młodych ze wszystkich zakątków świata. Spotkaniu przewodniczył arcybiskup Bostonu kard. Sean O’Malley OFMCap. Spotkanie zaczyna się od prezentacji kardynałów i biskupów przybyłych na to spotkanie, następnie narodów (z podaniem liczby uczestników). Następnie, po Ewangelii,  jest głoszony kerygmat przez Kiko. Ze względu na to, że jest to spotkanie powołaniowe, finałem jest wołanie młodych do służby w Kościele. Odbywa się to w 3 etapach. Najpierw wzywani są na podium, po błogosławieństwo, chłopacy, którzy czują powołanie do prezbiteratu (wstało 700 chłopaków, którzy w przyszłości po okresie aspiranctwa zasilą 120 Misyjnych Seminariów Duchownych Redemptoris Mater na świecie). Drugi etap to wezwanie dziewczyn, które czują powołanie do życia zakonnego (wstało 1100 dziewczyn). Na trzecie wołanie odpowiadają małżeństwa gotowe zostawić swoje dotychczasowe życie i udać się na misje ad gentes, tam gdzie ich Kościół pośle (wstało 1000 małżeństw).

Dla mnie, osobiście, patrzeć jak Bóg powołuje młodych do służby w Kościele, wraz z poczuciem jedności, w atmosferze niezwykłej radości, zawsze było i jest niezwykłym doświadczeniem. Gdy Panama powoli pustoszała z pielgrzymów wciąż na ulicach można było zobaczyć braci i siostry ze wspólnot neokatechumenalnych i usłyszeć ich śpiewy.
Jeszcze jedno, wspólne zdjęcie całej grupy

i opuściliśmy gościnną Panamę by znów wrócić na Kubę. Mieliśmy możliwość pozwiedzać starą Hawanę z jej zaniedbanymi zabytkami, czy zobaczyć słynne, pochodzące z lat 50-tych, samochody.

No i powrót, poprzez Amsterdam, do Warszawy.
Nastał czas przygotowań i wypatrywania kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Lizbona 2022 czeka

Radek’CR


Kalendarz modlitw 25 października

INTENCJA:


Aby nasi zakonnicy starali się wpajać w innych poczucie godności osobistej, wolności i posłannictwa (art. 202)


«Każdy dzień przepędzać z taką ochotą i zapałem do służby Bożej, jakby był pierwszy i jakby był ostatni» (KW, 92)

WSTAWIENNICTWO: Modlimy się za

URODZINY:

ks. Andrzej Napiecek 1952 Polska
ks. Romuald Półtorak 1963 Polska

INTENCJA SZCZEGÓŁOWA:

1. O błogosławieństwo Boże dla Zgromadzenia
2. Za zakonników przeżywających kłopoty lub żyjących na marginesie Wspólnoty
3. Za wspólnotę Domu zakonnego Bayreuth