Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa Prowincja Polska

ODZNACZENI ZA OFIARNOŚĆ I ODWAGĘ


Uroczystej dekoracji dokonał Wicewojewoda Zachodniopomorski Pan Marek Subocz, wręczając  odznaczenia dla ks. Wiesława Hnatejko oraz ks. Romualda Półtoraka. Wśród odznaczonych znaleźli się także druh Łukasz Sołtys OSP Złocieniec,  druh Henryk Karbowiak, druh Robert Karbowiak oraz druh Sławomir Karbowiak z OSP Warniłęg, którzy odznaczeni  zostali podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Białogardzie w dniu 7 maja 2016 r.

Po uroczystej dekoracji  odznaczeni otrzymali z rąk Burmistrza Złocieńca Krzysztofa Zacharzewskiego drobne upominki oraz gratulacje i pamiątkowe dyplomy od Przewodniczącego Rady Miejskiej w Złocieńcu Mirosława Kacianowskiego i jego zastępców Elżbiety Frankowskiej i Waldemara Buca.

Poniżej prezentujemy krótki opis działań odznaczonych MEDALEM ZA OFIARNOŚĆ I ODWAGĘ:

ks. Wiesław Hnatejko – za interwencję w dniu 4 czerwca 2015 r. ratując życie 2 osobom wynosząc je wraz z ks. Romualdem Półtorakiem z II piętra w czasie pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Sikorskiego w Złocieńcu.

ks. Romuald Półtorak – za interwencję w dniu 4 czerwca 2015 r. ratując życie 2 osobom wynosząc je wraz z ks. Wiesławem Hnatejko z II piętra w czasie pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Sikorskiego w Złocieńcu.

CO SIĘ STAŁO?

4 czerwca ubiegłego roku, kiedy wracali z procesji Bożego Ciała, o. Wiesław i o. Romuald zobaczyli dym wydobywający się z okien na drugim piętrze jednego z budynków przy ul. Sikorskiego. Nie zastanawiali się ani chwili. Zatrzymali samochód, zdjęli sutanny i ruszyli na pomoc.

W mocno zadymionym mieszkaniu znaleźli niepełnosprawnego mężczyznę i niezbyt już przytomną kobietę. Zanim przybyły jednostki ratunkowe, zdążyli wyprowadzić jedną z poszkodowanych osób, drugą ewakuowali już strażacy.

- Nie mogliśmy zrobić inaczej. Przecież dopiero co zakończyliśmy procesję z Jezusem, który jest Miłością. Gdyby nasze zachowanie było inne, gdybyśmy pojechali dalej, udając, że nic nie widzimy, nasze kapłaństwo byłoby nieprawdziwe. To był nasz obowiązek, podyktowany miłością. A to odznaczenie zobowiązuje nas na dalszą kapłańską posługę: nie dla medalu, ale by być prawdziwie świadkami Boga, który jest Miłością - mówił bardzo wzruszony o. Hnatejko, choć obaj złocienieccy księża nie ukrywali zaskoczenia wyróżnieniem.

Ojciec Wiesław przyznaje jednak, że strażackie odruchy to coś, czego się nie zapomina. Obaj złocienieccy księża byli druhami ochotnikami. - Ojcu Romualdowi zdarzało się nawet gasić kościoły, ja nigdy takich wyzwań nie podejmowałem, nie było okazji. W mojej rodzinnej miejscowości remiza jest bardzo blisko domu i oglądałem wszystkie akcje, stąd też moja przygoda ze strażą jeszcze przed szkołą średnią. Bardziej dekoracyjnie dla niebieskiego kasku i sikawki na zawodach - przyznaje ze śmiechem o. Wiesław.

- To, co zdarzyło się w ubiegłym roku, było zderzeniem z twardą rzeczywistością. Kiedy szliśmy na górę, nawet nie wiedzieliśmy, co się tam dokładnie dzieje, ale było to dla nas zupełnie oczywiste. Nie spodziewaliśmy się nawet, że to coś, co mogłoby zasługiwać na medal. Nie może być tak, że idziemy z Panem Jezusem, mówimy ludziom, że Bóg jest Miłością, a kiedy trzeba zdać najprostszy egzamin z miłości, to się zastanawiamy - dodaje o. Hnatejko.

Dekoracji podczas sesji Rady Miasta, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, dokonał wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. Dziękował księżom w imieniu mieszkańców województwa.

- Cieszę się, że miałem okazję wręczyć tak ważne odznaczenia za ofiarność i odwagę. Chylę czoła przed postawą, którą księża się wykazali. Potrafili zachować się godnie i uratować to, co najcenniejsze: życie ludzkie. Jesteście dla nas wszystkich wzorem - mówił wojewoda.

Gratulacje i dyplomy otrzymali także druh Łukasz Sołtys z OSP Złocieniec, który w lipcu ubiegłego roku pospieszył na pomoc dwóm dziewczynkom z wywróconego kajaka, oraz druhowie Henryk, Robert i Sławomir Karbowiakowie z OSP Warniłęg, którzy uratowali dwie osoby tonące w przerębli. Strażacy ochotnicy medale za ofiarność i odwagę odebrali podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Białogardzie.

 


Kalendarz modlitw 17 września

INTENCJA:


Aby, w celu sprostania złożonym i wzrastającym wymogom współczesnej posługi, zakonnicy troszczyli się o własny rozwój duchowy i zawodowy: poprzez kierownictwo duchowe, osobistą lekturę i studium, poprzez udział w kursach, spotkaniach dyskusyjnych i programach okolicznościowych (art. 170)


«Wszystko, co najwięcej chrześcijańskie, najświętsze, najlepsze, niech znajdzie w na¬szej społeczności braterskiej i zwierzchność i upowszechnienie» (KW, 54)

WSTAWIENNICTWO: Modlimy się za

ZMARŁYCH:

ks. Piotr Graf 1960 Sudbury, Kanada
ks. Hieronim Kroetsch 2012 Kitchner, Kanada

INTENCJA SZCZEGÓŁOWA:

1. Za zmarłych naszych braci i dobroczyńców, za dusze w czyśćcu cierpiące, i za tego, który jako pierwszy spośród nas umrze
2. Za Międzynarodową Komisję Formacji oraz za prowincjalne i regionalne komisje formacji
3. Za wspólnotę Domu zakonnego w Złocieńcu