Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa Prowincja Polska
  • 1
  • 2
Prev Next

ADWENT NA NEUSIMMERINGU


Odpust parafialny

Jak co roku 8. grudnia odbył się od odpust parafialny. Uroczstość uświtnił swą obecnością biskup pomocniczy DDr Helmut Krätzl, który brał aktywny udział w Soborze Watykanśkim II. O oprawę muzyczną zatroszczył się chór parafialny pod kierownictwem mag Liselotte Fliedl, który zaśpiewał dzieła W. A. Mozarta, J. S. Bacha, Franza Schuberta i Brucknera. Po przywiataniu proboszcza o. Jana Soroki rozpoczęła się Msza św. z udziałem księdza wikariusza Czesława Kaszubowskiego oraz zaproszonych duchownych dziekana Christiana Maresch, ks. Friedricha Oppel i Paula Foral.
Słowo Boże wygłosił biskup Krätzl, w którym nawiązał do tegorocznego hasła miłosierdzia ogłoszonego przez O. Św. Franciszka, tym samym otwierając jubileuszowy rok miłosierdzia w naszej parafii.

Po uroczystościach odpustowych wierni wzieli udział w parafialnej agapie w sali parafialnej przy Sedlitzkygasse, a zaproszeni goście udali się na uroczysty obiad do refektarza zakonnego.


Parafia Neusimmering jako znak pokoju


W sobotę 12. grudnia 2015 o godzinie 14:00 odbyło się w naszej parafii międzynarodowy zjazd harcerzy, na którym nastąpiło uroczyste przekazanie światła pokoju z Betlejem. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście-przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich mi.: rzymsko-katolickiej mag. Markus Klepsa, ewangelickiej biskup Dr Michael Bünker w Austrii, anglikańskiej Patrick Curran oraz kościoła wschodniego diakon Athanasius.
Po przywitaniu wszystkich wspólnot przez o. Jan Sorokę CR odbyło się przekazanie betlejemskiego światła pokoju do przedstawicieli przybrzybyłych z ponad dwudziestu europejskich krajów, w liczących sumie ponad tysiąc młodych i straszych harcerzy.

Od samego początku patronat nad tym wydarzeniem objęła radio i telewizja ORF, który umożliwił oglądanie relacji na żywo z parafialnego kościoła na Neusimmeringu. Uroczystość przekazania światła pokoju stanowiła niecodzienne przeżycie wspólnotowości chrześcijan, które umożliwiło propagowanie ducha Zgromadzenia Zmartwychwstańców poza granicami parafii i samej Austrii.


100 lat Parafii Wien-Neusimmering

W niedzielę 20. grudnia miała miejsce uroczysta Msza św. z okazji setnej rocznicy powołania parafii poświęconej Niepokalanemu poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie to zmobilizowało wiernych, którzy przybyli w liczbie ponad 600 osób, do wspólnego dziękczynienia Bogu za sto lat pomyślności parafii oraz uproszenia dalszego błogosławieństwa Niepokalanej Matki we wszystkich jej duszpasterskich inicjatywach.
Swą radość wyraził ks. proboszcz o. Jan Soroka CR, który w inaugurującym Mszę św. przemówieniu, powitał kardynała Christopha Schönnborn, przybyłego na obchody rocznicy parafialnej. W uroczystości wzięli udział: ks. Dziekan Christian Maresch, o. Viceprowincjał Rafał Golina CR, ks. Friedrich Oppel, ks. Wikary Czesław Kaszubowski CR, przedstawiciel wietnamskiej wspólnoty ks. Paulus Tan Kinh Le, diakoni Liem Duong, Otmar Gindl, Alfred Zimmel i Alfred Patras oraz przedstawiciele władz 11 bezirku m.in. Paul Stadler.

Wygłoszone przez ks. Biskupa Słowio Boże, ściśle nawiązywało do Ewangelii Łukasza 1, 39-45 opowiadającej o radosnym spotaniu Matki Bożej i św. Elżbiety. Jako członkowie wielkiej wspólnoty parafianlej i wspólnoty wszystkich wierzących powinniśmy, żyć w świadomości Bożej obecności w każdym bliźnim. Spotkanie z drugim człowiekiem, w którym obecny jest sam Bóg, staje się dla nas błogosławieństwem, podobnie jak spotaknie Maryi z Elżbietą. Obrazem tej radości są słowa: „dzieciątko poruszyło się w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę.”, ponieważ wszędzie tam, gdzie dochodzi do spotkania obecny jest Duch Boży.

Po homilii przedstawiciele wspólnoty wietnamskiej wykonali taniec uwielbienia, który harmonijnie wprowadził wiernych w dalszą część liturgii. W modlitwie powszechnej, zanoszonej Bogu w trzech różnych językach, przez wspólnoty: polską, która liczy ponad 350 wiernych, austriacką oraz wietnamska, podkreślono ubogacającą obecność grup przynależących do naszej parafii Neusimmering. Całość uświtenił chór parafialny pod kierownictwem mag Lotte Fliedl, który zatroszczył się o odpowiednią oprawę muzyczną, nadajając liturgii świąteczny nastrój.
Ks. Kardynał udzielił parafianom błogosławieństwa i poświęcił figurę Jeyusa Zmartwychwstałego oraz tablicę upamiętniającą powołanie parafii, która zostanie powieszona na
Ostatnim punktem obchodów, była parafialna agapa podczas której, radosne świętowanie wybrzmiało przy spotkaniu różnych grup i wspólnot parafialnych oraz przybyłych gości.

 


Kalendarz modlitw 17 marca

INTENCJA:


Aby prawdziwa miłość braterska realizowana w życiu naszej wspólnoty była dla nas mocną podporą czystości (art. 18)


«...ale nie zdołam tego (żyć dla chwały Twojej i dla dobra bliźnich) bez Twojej litościwej pomocy... Matko Chrystusa, Najświętsza Panno, przyczyń się za mną grzesznikiem! Strzeż mnie, Aniele Stróżu, którego straży tyle jestem winien!»

WSTAWIENNICTWO: Modlimy się za

ZMARŁYCH:

ks. Franciszek Repiński 1927 Chicago, USA

IMIENINY:

ks. Zbigniew Kozielec
ks. Zbigniew Węsierski
ks. Zbigniew Skóra, Ameryka Południowa

INTENCJA SZCZEGÓŁOWA:

1. O większą wierność charyzmatowi naszej Wspólnoty i naszym ślubom zakonnym
2. O powołania do naszego Zgromadzenia
3. Za wspólnotę Domu zakonnego w Złocieńcu