Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa Prowincja Polska
  • 1
  • 2
Prev Next

Dni Formacyjne dla Przełożonych, Proboszczów i Funkcyjnych 2015

Dorocznym obyczajem, w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, w Centrum Resurrectionis w Krakowie, odbyły się Dni Formacyjne dla Przełożonych, Proboszczów i Funkcyjnych Polskiej Prowincji. W spotkaniu uczestniczyło (w przypływach) ok. 60 zmartwychwstańców.

W pierwszym dniu uczestnicy wysłuchali dwóch wystąpień. Najpierw o. Edward Żakowicz CR, przedstawiciel Prowincjalnej Rady ds. Braci Uzależnionych, przedstawił zagadnienie "Rzeczywistości uzależnienia od alkoholu", zarówno w formie opisu problemu, jak i osobistego świadectwa.

W drugim wystąpieniu ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, prorektor UPJPII, przedstawił temat "Czy grozi nam seksualizacja życia zakonnego?"

Wieczorem, dzięki uprzejmości o. Ludwika Kurowskiego OFM, kapelana kopalni soli w Wieliczce i "naszego" parafianina z Woli Duchackiej, uczestnicy spotkania udali się do kopalni soli w Wieliczce, by po przejściu większości trasy turystycznej, odprawić mszę św. w przepięknej kaplicy św. Kingi. Mszy św. przewodniczyli tegoroczni czterdziestolatkowie kapłańscy: o. Andrzej Jagiełka CR i o. Zygmunt Waz CR, reprezentując i celebrując wszystkich tegorocznych Jubilatów kapłańskich i zakonnych.

 

Drugi dzień Dni Formacyjnych przyniósł dwa referaty. O. dr hab. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap., dyrektor Szkoły dla Spowiedników, przedstawił zagadnienie "Sztuka spowiadania dzisiaj", natomiast ks. prof. dr hab. Edward Staniek, były rektor WSD Archidiecezji Krakowskiej, omówił temat "Współczesne przepowiadanie Ewangelii".

Wieczorem zaś, jako pielgrzymi Roku Życia Konsekrowanego, uczestnicy spotkania udali się do opactwa benedyktynów w Tyńcu, by koncelebrować mszę św. i włączyć się w nieszpory monastyczne, śpiewane w języku łacińskim, wspominając początki zmartwychwstańców oraz częste wizyty i rekolekcje Założycieli u benedyktynów w Solesmes, czy u trapistów w La Grande Trappe.

 

W środę, 25 lutego, uczestnicy Dni Formacyjnych wzięli udział w konferencji naukowej "Nie giąć wszystkiego pod jedną formę...Zmartwychwstańcy - ku duchowemu odrodzeniu społeczeństwa (w 175. rocznicę śmierci Bogdana Jańskiego)", natomiast w czwartek miało miejsce oficjalne spotkanie z Prowincjałem, Wikariuszem Prowincjalnym  i Ekonomem Prowincjalnym, oraz msza św. w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem Ojca Prowincjała.


Kalendarz modlitw 2 kwietnia

INTENCJA:


Aby, chociaż Zgromadzenie jako całość ma prawo posiadać dobra materialne, przez jego zbiorowe ubóstwo było widoczne, że jest ono ubogie w duchu i w rzeczywistości (art. 24)


«Obowiązki w bractwie duchowe i gospodarskie, poza bractwem - misjonarskie. Miłosierny Bóg udziela mi żarliwości ducha i rozrzewnienia... Dzięki Mu nieskończone... Całe moje życie powinno być pokutą i modlitwą...» (21.02.1836, Paryż)

WSTAWIENNICTWO: Modlimy się za

ZMARŁYCH:

br. Michał Jafrate 1905 Adrianopol, Bułgaria
br. Wojciech Góralski 1917 Chicago, USA
ks. Kazimierz Pieniążek 1940 Palmiry, Polska
ks. Bronisław Lazarowicz 1951 Chicago, USA
ks. Frydryk Bechely 2008 Waterloo, Kanada
ks. Dominik Kirwan 2014 Cambridge, Ont., Kanada

 

URODZINY:

ks. Rafał Golina 1967 Polska

 

INTENCJA SZCZEGÓŁOWA:

1. Abyśmy w naszym podejściu do powołań nie koncentrowali się na liczbie, lecz byśmy w naszych modlitwach dawali pierwszeństwo ludziom pełnym ducha
2. Za nasze Zgromadzenie i naszych przełożonych, zwłaszcza za naszego przełożonego lokalnego
3. Za wspólnotę Domu zakonnego w Bytomiu